-=[ Forumul Asociatiei Romane Anti-SIDA ]=-
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

care este limita discriminarii?

4 participan?i

In jos

care este limita discriminarii? Empty care este limita discriminarii?

Mesaj  Vizitato Sam Dec 22, 2007 8:22 pm

atunci nu ti place de o persoana si pur si simplu nu o poti tolera pt ceea ce este si nu pentru altceva si afli ca are o boala(hiv sida)se paote vb de discriminare?
Anonymous
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

care este limita discriminarii? Empty Re: care este limita discriminarii?

Mesaj  Vizitato Sam Dec 22, 2007 8:24 pm

eu zic ca nu pentru ca tu nu o puteai suferi dinainte fie pentru ca pur si simplu erati incompatibili fie ca ti a facut cv de ordin personal asa ca fptul ca din nefericire are si aceasta boala nu schimba cu nimic lucrurile pentru ca tu nu o agreeai dinainte sa afli de ce boala sufera
Anonymous
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

care este limita discriminarii? Empty Re: care este limita discriminarii?

Mesaj  Vizitato Lun Dec 24, 2007 12:03 am

deea, te intelef perfect si sunt in mare masura de acord cu tine.nu poti fi acuzat ca discriminezi doar pt ca nu esti pe aceeasi lungime de unda cu cineva.asta tine de compatibilitati si de alte minuni.discriminarea e atitudinea vadit negativa pe care o ai fata de cineva doar pt ca nu are aceeasi culoare, sex, origine sau limba ca tine, desi nu stai sa o cunosti mai bine, ci pur si simplu o ignori sau te comporti urat cu ea.
Anonymous
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

care este limita discriminarii? Empty Re: care este limita discriminarii?

Mesaj  Vizitato Lun Dec 24, 2007 12:49 am

mai asta e parerea mea ..nu trebuie sa fie toti de acord cu mine..dar ma bucur ca unii sunt...dar faza e ca uneori poti fi judecat ca discriminezi cand de fapt problema e alta ..
Anonymous
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

care este limita discriminarii? Empty Re: care este limita discriminarii?

Mesaj  Vizitato Lun Dec 24, 2007 4:52 pm

asa e, dar daca te judeca gresit, e vina celor care nu iti acorda tie timpul necesar pt a-ti intelege atitudinile
Anonymous
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

care este limita discriminarii? Empty Re: care este limita discriminarii?

Mesaj  Vizitato Lun Dec 24, 2007 11:50 pm

da si asta e adevarat..oricum cea mai mare greseala p care o facem noi de obicei e aceea de a judeaca si d a categorisi un om fara a l cunoaste deloc
Anonymous
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

care este limita discriminarii? Empty Re: care este limita discriminarii?

Mesaj  Vizitato Mar Dec 25, 2007 2:41 am

gresala care se va face cat va fi omenirea....
Anonymous
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

care este limita discriminarii? Empty Re: care este limita discriminarii?

Mesaj  Vizitato Joi Dec 27, 2007 12:28 am

stiu d asta am si zis ..ma simt la faza asta...desi crede ma ca fac mari eforturi ca sa evit a judeca un om fara a sti prea multe despre el..
Anonymous
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

care este limita discriminarii? Empty Re: care este limita discriminarii?

Mesaj  Vizitato Mar Ian 08, 2008 11:17 pm

involuntar, in momentul in care vedem pt prima data o persoana, tot ne facem cateva pareri despre el.problema e cum actionam dupa prima impresie.sa avem rabdare sa ii cunoastem pe acei oameni cu adevarat si sa nu ramanem blocati in ideile initiale pe care le avem formate in legatura cu ei.
Anonymous
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

care este limita discriminarii? Empty Re: care este limita discriminarii?

Mesaj  Vizitato Joi Ian 10, 2008 3:22 pm

despre asta ar fi multe de vb asa ca dca o sa se faca intalnirile pe care bogo le a promis poate vom avea timp sa discutam si aspectul de genul asta
Anonymous
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

care este limita discriminarii? Empty Re: care este limita discriminarii?

Mesaj  gabitza03 Mier Feb 20, 2008 11:21 pm

Discriminam pe cineva atunci cand nu este la fel ca noi, atunci cand iese din tiparele noastre. Poate ca respingem din start apropierea de o persoana, care nu impartaseste aceleasi caracteristica ca noi. Insa eu nu vad rolul si rostul in a discrimina pe cineva. Fiecare are dreptul la viata, la un stil propriu; fiecare dintre noi suntem oameni, cu necazuri si bucurii, de aceea consider discriminarea o interventie in viata privata. Spuse fara rost, cuvintele dor, iar raul facut astfel nu se indeparteazxa usor, ci isi lasa amprenta in personalitatea unui om.
gabitza03
gabitza03
Voluntar
Voluntar

feminin
Numarul mesajelor : 7
Varsta : 34
Localitate : PIATRA NEAMT
Ocupatie/Profesie Actuala : ELEV
Data de inscriere : 11/02/2008

Sus In jos

care este limita discriminarii? Empty Re: care este limita discriminarii?

Mesaj  gabitza03 Mier Feb 20, 2008 11:23 pm

nu cred ca exista o limita a discriminarii.... din pacate se ajunge mai departe decat ar trebui, iar ranile nu se vindeca. Trebuie sa ne gandim, atunci cand discriminam pe cineva, ca poate veni si randul nostru.
gabitza03
gabitza03
Voluntar
Voluntar

feminin
Numarul mesajelor : 7
Varsta : 34
Localitate : PIATRA NEAMT
Ocupatie/Profesie Actuala : ELEV
Data de inscriere : 11/02/2008

Sus In jos

care este limita discriminarii? Empty Re: care este limita discriminarii?

Mesaj  Vizitato Mier Feb 20, 2008 11:30 pm

mai se poate vb despre discriminare in mom cand respingi si afectezi o persoana care nu este responsabila de anumite caracteristici ale sale ..gen boala, sex, etnie, culoarea pielii, status al bolii...datr in momentul cand respingi pe cineva pt ca e nesimtit sau vulgar nu mai e discriminare pt ca el e vinovat ca e asa si nu l obliga nimeni sa fie asa...ziceai gabitza ca fiecare e liber sa faca ce vrea da e liber sa faca fix ce vrea atat timp cat ceea ce face nu afecteaza p altul si nu incalca drepturile altuia....ca daca se intampal asta nu mai poate face fix ce l taie capul
Anonymous
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

care este limita discriminarii? Empty Re: care este limita discriminarii?

Mesaj  Vizitato Joi Feb 21, 2008 1:14 am

fiecare e discriminat intr-un fel sau altul.conteaza doar ca cel discriminat sa nu simta asta, chiar daca exista sentimente de repulsie sau orice altceva in cel ce e capabil sa discrimineze.poate nici noua nu ne convin unele persoane din jurul nostru, dar asta nu inseamna ca facem tot posibilul sa le facem rau pt ca sunt altfel decat noi sau altfel decat am fi vrut.la urma urmei, in cercul celor bolnavi de SIDA ( ca tot e forum ARAS), noi suntem "ciudatii".cum ar fi sa mergem noi la intalniri cu ei si sa fim aratati cu degetul?sau sa ni se spuna vorbe urate?nu va legati de cei mai slabi ca voi, nu demonstrati absolut nimic ci, dimpotriva, va creati o imagine eronata despre cat de tari sunteti in absolut orice
Anonymous
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

care este limita discriminarii? Empty Re: care este limita discriminarii?

Mesaj  Vizitato Sam Feb 23, 2008 7:14 pm

nu cred ca discriminarea survine in urma unei dorinte acute de a demonstra ca esti mai puternic decat cineva ci cred ca mai degraba apare din cauza unu sentiment de frica(ma refer aici la cazul persoanlor care st discriminate din cauza unor probleme de sanatate gen SIDA si nu numai)..oamenii nu stiu exact cum se tramsmit aceste boli si le e frica sa nu se imbolneavsca..pt ca asa e natura umana..ne temem de moarte dar excludem posibilitatea ca poti muri si in 5 minute daca da un inconstient care conduce in stare de ebrietate..asta nu inseamna ca nu mai trebuie sa ne protejam ...bineinteles ca trebuie sa o facem....dar nu trebuie sa ne temem de pers care infectate...daca suntem atenti si ne luam masurile de precautie necsare nu e niciun pericol, iar relatiile social cat si cele de alta natura pot fi intretinute in mod normal
Anonymous
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

care este limita discriminarii? Empty Re: care este limita discriminarii?

Mesaj  ochisor Mier Feb 27, 2008 9:49 am

Limita discriminarii? Deea are dreptate, dar tin sa adaug ca atunci cand discriminarea se instaleaza intr-o persoana este fie din motive personale, fie din cauza anturajului. Problema cu care ne confruntam in ziua de azi in Romania este "jmechereala" (ma refer la acele personaje care stau "dupa blocurile gri" si fac combinatii cu orice prind) care practic este egala cu 0. Da! Asa este (din punctul meu de vedere)! De ce? Pai haideti sa vedem:

Cati dintre "jmecherii" pe care ii cunoasteti fac o facultate?
Cati dintre "jmecherii" pe care ii cunoasteti au ajutat o batrana sa treaca strada sau sa ii care bagajele pana acasa (daca i le cara, i le cara pana la el acasa, dar fara batranica...)

Nu e de ras! Ei sunt paduchii societatii noastre in momentul de fata. Poate suna a discriminare ceea ce am expus mai sus, dar cine are curajul sa-mi demonstreze contrariul?

Question Question Question
ochisor
ochisor
Invatacel
Invatacel

masculin
Numarul mesajelor : 18
Varsta : 35
Localitate : Iasi
Citatul preferat : Cateodata cazi, dar daca ai puterea sa te ridici, poti face lucruri inimaginabile...!
Ocupatie/Profesie Actuala : student
Data de inscriere : 21/01/2008

Sus In jos

care este limita discriminarii? Empty Re: care este limita discriminarii?

Mesaj  Vizitato Mier Mar 05, 2008 11:30 pm

pai de ce st ei smecheri ochisor?pt ca sunt altii mai cretini care intr un fel sau altul ii incurajeaza in actele lor de teribili lasandu le impresia ca st ei foarte grozavi cand de fapt nu st altceva decat niste bieti patetici care nefiind in stare sa iasa in evidenta prin ceva bun o fac prin chestii negative..si ceeea ce am zis eu mai sus nu tine de discrminare pt ca adiosctimina o persoana inseamna sa o respingi din cauza unor caracteristici pt care nu e responsabila in timp c pentru fumuri si impresii de "smecheri" singurii responsabili sunt cei care le au
Anonymous
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

care este limita discriminarii? Empty Re: care este limita discriminarii?

Mesaj  Bianca Vin Mar 07, 2008 10:20 am

ochisor, tin sa iti arat ca se poate si contrariul.si acea fata de "smecher" poate fi uneori doar o masca.o experienta recenta m-a facut sa imi dau seama de asta.si sub cea mai periculoasa infatisare se poate ascunde o atitudine foarte calda si tandra daca stii cum sa il abordezi pe respectivul om.nu m-as fi asteptat niciodata ca atunci cand sunt demoralizata sa imi sara in ajutor o persoana pe care o stiam doar de cateva saptamani si care recunoascuse ca nu are o existenta tocmai banala.in orice suflet se afla o granula de rautate si una de bunatate.depinde de om pe care alege sa o cultive.
Bianca
Bianca
Voluntar
Voluntar

feminin
Numarul mesajelor : 27
Varsta : 33
Localitate : Piatra-Neamt
Citatul preferat : Daca numai pasarile si ingerii au aripi, de ce indragostitii pot zbura?
Ocupatie/Profesie Actuala : eleva
Data de inscriere : 06/03/2008

Sus In jos

care este limita discriminarii? Empty Re: care este limita discriminarii?

Mesaj  Vizitato Vin Mar 07, 2008 4:26 pm

in fiecare om exista de toate si bunatate si rautate, si inteligenta si prostie, si egoism si altruism dar toate astea se dezvol;ta intr o masura mai mica sau mai mare si nu la toti st dozate in aceeasi masura si din nefericire tre sa fim constienti ca nu depinde numai de noi..in cea mai mare masura depinde de noi dar mai depinde si de mediul familial , de anturaj, de educatie...dar in teorie toti stim , dar oare in practica suntem la fel de buni? si eyu st total impotriva discriminarii dar oare eu nu am discriminat niciodata ?ba da am facut o ..privind in urma imi dau seama ca am discriminat..in mod inconstient ce i drept..dar am facut o...pt ca in momentul acela am fost influentata de anumiti factori si trecand printr o experienta sa zicem nu foarte placuta cu o anumita pers care facea parte dintr un anumit grup am dezvoltat o anumita antipatie fata de intreg grupul luandu ma dupa regula stupida ca "ce se aseamana se aduna"..mai tarziu mi am dat seama ca nu i chiar asa si ca nu trebuie sa ai un tipar dupa care sa judeci pe toti la fel ..ca fiecare din noi are o identitate proprie si in consecinta daca 300 st rai al 301 lea poate sa fie bun..am invatat asta mai tarziu dar important e ca am invatat
Anonymous
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

care este limita discriminarii? Empty Re: care este limita discriminarii?

Mesaj  Bianca Vin Mar 07, 2008 4:34 pm

adevarul e ca toti ne ferim de cei din "tagme" periculoase sau cel putin privite rau de societate.nu vrem sa fim in preajma toxicomanilor, prostituatelor, celor ce sufera de anumite boli sau sunt de alte etnii decat noi.dar uitam ca si ei sunt la fel ca noi si ca poate toate aceste idei pe care le avem noi cu privire la ei vin tocmai din imaginatia noastra.o prostituata poate fi o mama la fel de buna ca oricare alta,o prietena de suflet la fel de buna sau orice altceva ce ar caracteriza-o ca om.singura chestie care o diferentiaza de altii e cum isi castiga banii.e mai presus o avocata care se duce seara de seara cu un alt coleg de munca fata de o femeie care "face centura" pentru ca sa aiba cu ce isi intretine copiii?sau o persoana care e dependenta de anumite substante toxice poate fi un prieten mai putin bun decat o alta?toate lucrurile astea vin din mintea noastra si tot impotriva noastra se intorc.asa cream bariere intre noi si ceilalti.construim un zid intre noi si cei care sunt ''diferiti", fara sa ne dam sansa de a vedea cum sunt ei cu adevarat, dincolo de ceea ce ni se pare ca ii deosebeste de noi.
Bianca
Bianca
Voluntar
Voluntar

feminin
Numarul mesajelor : 27
Varsta : 33
Localitate : Piatra-Neamt
Citatul preferat : Daca numai pasarile si ingerii au aripi, de ce indragostitii pot zbura?
Ocupatie/Profesie Actuala : eleva
Data de inscriere : 06/03/2008

Sus In jos

care este limita discriminarii? Empty Re: care este limita discriminarii?

Mesaj  Bianca Vin Mar 07, 2008 4:35 pm

si, la urma urmei, cine pierde tin toate astea?tot noi, pt ca ramanem bine ancorati in prostia, nepasarea si negarea proprii.
Bianca
Bianca
Voluntar
Voluntar

feminin
Numarul mesajelor : 27
Varsta : 33
Localitate : Piatra-Neamt
Citatul preferat : Daca numai pasarile si ingerii au aripi, de ce indragostitii pot zbura?
Ocupatie/Profesie Actuala : eleva
Data de inscriere : 06/03/2008

Sus In jos

care este limita discriminarii? Empty Re: care este limita discriminarii?

Mesaj  Vizitato Vin Mar 07, 2008 4:57 pm

ideal ar fi sa nu ramanem ancorati in chestiile negative si daca am gresit (ca nu cred c exista om care sa nu fi gresit vreodata)sa realizam ca am gresit ..si ceea ce e mai important... sa invatam din gresili, atat din gresilile proprii cat si din greselile altora..e greu sa ne cerem scuze dar cateodata e bn sa fim o fcem si sa gandim de trei ore inainte de a eticheta o persoana.in fiecare persoana exista si o parte buna doar ca unii o arata mai greu poater din teama de afi raniti, ca trebuie sa recunoastem ca de multe ori bunatatea te face vulnerabil..e bn sa stii sa dai o a doua sansa dar nu st genul de pers care cred ca trebuie sa treci peste orice doar ca sa fii bonom ii dai sansa i o dai si p a doua dar daca vezi ca lucrurile nu se schimba si nu invata nimic si persista in prostie eu una ma dau la o parte..st fel si fel de pers si ca sa revenim la discriminare nu face diferente fata de o pers care nu are nicio vina pt ceea ce este dar poti face diferente fata de ceea ce face..atat timp cat are un comportament execrabil si u refuzi sa l ai in preajma n7u l discriminezi ca e vina lui ca se poarta asa si el e cel care ar trebui sa faca cv pt a schimba lucrurile,,nu i place cum tratat..atuncu ar trebui poate sa se intrebe daca nu cumva are si el o vina pt asta..poate atitudinea celorlalti vizavi de el nu a luat nastere din faptul ca st ei mefistifelici ci mai degraba din faptul ca unele atitudini ale lui i au determinat p ceilalti sa l respinga
Anonymous
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

care este limita discriminarii? Empty O limita a discriminarii?

Mesaj  teob Dum Apr 27, 2008 8:21 am

Este greu de spus care este limita discriminarii...
Cred ca de cele mai multe ori de vina este capacitatea noastra de a-l intelege pe cel de langa noi...

teob

masculin
Numarul mesajelor : 2
Varsta : 68
Localitate : Bucuresti
Ocupatie/Profesie Actuala : Liber profesionist
Data de inscriere : 27/03/2008

Sus In jos

care este limita discriminarii? Empty Re: care este limita discriminarii?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum