-=[ Forumul Asociatiei Romane Anti-SIDA ]=-
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Noul proiect de lege privind distribuirea tratamentului ARV

4 participan?i

In jos

Sunteti de acord cu acordarea tratamentului ARV persoanelor sero+ in farmacii?

Noul proiect de lege privind distribuirea tratamentului ARV Vote_lcap20%Noul proiect de lege privind distribuirea tratamentului ARV Vote_rcap2 0% 
[ 0 ]
Noul proiect de lege privind distribuirea tratamentului ARV Vote_lcap2100%Noul proiect de lege privind distribuirea tratamentului ARV Vote_rcap2 100% 
[ 4 ]
Noul proiect de lege privind distribuirea tratamentului ARV Vote_lcap20%Noul proiect de lege privind distribuirea tratamentului ARV Vote_rcap2 0% 
[ 0 ]
 
Total voturi : 4
 
 
Sondaj inchis

Noul proiect de lege privind distribuirea tratamentului ARV Empty Noul proiect de lege privind distribuirea tratamentului ARV

Mesaj  Bogo Mier Mar 12, 2008 12:22 pm

Dupa cum probabil ati aflat deja, exista o dezbatere publica pe tema acordarii persoanelor sero+ a tratamentului prin farmacii. Pana acum (din 2000 pana acum) persoanele sero+ puteau lua tratamentul din cadrul unitatilor sanitare judetene (spitale).

http://www.ms.ro/proiecte-acte-normative.php?pag=1

Pe pagina de mai sus gasiti ordinul Ministerului Sanatatii privind programele de sanatate pentru anul 2008. Propunerea de ordin este in dezbatere publica pana pe 20 martie si putem face propuneri si/sau comentarii. Ordinul se refera atat la prevenirea HIV (inclusiv testarea) cat si la tratamentul ARV.

Care este parerea voastra? Sunteti de acord cu noul sistem medical sau nu?


Ultima editare efectuata de catre Bogo in Dum Mar 16, 2008 6:49 pm, editata de 3 ori
Bogo
Bogo
Master Admin
Master Admin

masculin
Numarul mesajelor : 96
Varsta : 38
Localitate : Piatra Neamt/Bucuresti
Ocupatie/Profesie Actuala : Administrator Forum/Liber Profesionist
Data de inscriere : 23/06/2007

http://www.cazacubogdan.blogspot.com

Sus In jos

Noul proiect de lege privind distribuirea tratamentului ARV Empty Re: Noul proiect de lege privind distribuirea tratamentului ARV

Mesaj  Ingrid Mier Mar 12, 2008 7:43 pm

Eliberarea tratamentului in farmaciile cu circuit deschis duce la incalcarea confidentialitatii,ceea ce inseamna ca persoanele sero+ vor avea mult de suferit din cauza discriminarii la o scara mult mai larga,plus ca unele persoane ar putea renunta astfel la tratament.Nimanui nu i-ar placea sa intre intr-o incapere unde sunt priviti ciudat de catre ceilalti.
NU sunt de acord cu aceasta hotarare a ministerului!!E ca si cum le-ar pune un semn in frunte tuturor celor sero+ si i-ar plimba prin oras ca sa afle restul populatiei cine sunt Mad .Fiecare decide daca vrea sa recunoasca sau nu ca e sero+.


PS: De ce nu pot vota?tot clickuiesc pe NU dar nu se intampla nimic confused
Ingrid
Ingrid
Voluntar
Voluntar

feminin
Numarul mesajelor : 4
Varsta : 34
Localitate : Piatra Neamt
Ocupatie/Profesie Actuala : eleva
Data de inscriere : 09/03/2008

Sus In jos

Noul proiect de lege privind distribuirea tratamentului ARV Empty Re: Noul proiect de lege privind distribuirea tratamentului ARV

Mesaj  Bianca Mier Mar 12, 2008 8:43 pm

sincer, nu mi se pare o idee chiar groaznica.s-ar diminua numarul cozilor de la farmaciile de la spital si le-ar fi mai usor celor infectati sa isi procure tratamentul de la orice unitate cu servicii de genul asta.la urma urmei, e o chestiune de alegere personala la ce farmacie se duc si e un risc pe care si-l asuma singuri.problema suna urat..."risc".si nu din cauza celor infectati, ci din cauza mentalitatii asupra acestor oameni.eu ma pun pe mine in locul unui sero+.mi-ar placea sa imi pot lua tratamentul de la orice farmacie, dar de unde stiu eu ca dupa ce farmacista se uita pe fisa mea, nu va incepe sa susoteasca sau nu se va uita chioras la mine de fiecare data cand ma duc sa imi iau un paracetamol sau o aspirina?
Bianca
Bianca
Voluntar
Voluntar

feminin
Numarul mesajelor : 27
Varsta : 33
Localitate : Piatra-Neamt
Citatul preferat : Daca numai pasarile si ingerii au aripi, de ce indragostitii pot zbura?
Ocupatie/Profesie Actuala : eleva
Data de inscriere : 06/03/2008

Sus In jos

Noul proiect de lege privind distribuirea tratamentului ARV Empty Re: Noul proiect de lege privind distribuirea tratamentului ARV

Mesaj  Vizitato Mier Mar 12, 2008 9:18 pm

st de acord cu ingrid aici..s ar duce la o incalcare a confidentialitatii toata lumea s ar uita ciudat si in mod sigur ei s ar simti prost ..nu e normal sa fie asa dar din nefericire asta e societatea in care traim....cel mai bn e ca persoanele seropozitive sa si ia in continuare tratamentul din spitale pentru a evita sa treaca prin situiatii penibile..ma gandesc ca asta poate ar duce la situatii si mai neplacute cum ar fi ca de frica sa nu fie recunoscuti si stigmatizati in vreun fel o parte din ei sa nu se mai duca sa si ia tratamentul cu antiretrovirale ceea ce ar fi teribil...
Anonymous
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Noul proiect de lege privind distribuirea tratamentului ARV Empty Re: Noul proiect de lege privind distribuirea tratamentului ARV

Mesaj  Ingrid Mier Mar 12, 2008 9:41 pm

Bianca a scris: dar de unde stiu eu ca dupa ce farmacista se uita pe fisa mea, nu va incepe sa susoteasca sau nu se va uita chioras la mine de fiecare data cand ma duc sa imi iau un paracetamol sau o aspirina?

nu e vorba neaparat de farmacista cat despre oamenii prezenti la fata locului.Nu ai de unde sa stii ce reactie ar putea avea cineva cand afla ca persoana din fata ei este sero+.Avand in vedere mentalitatea pale De multe ori s-au legat indivizi de mine pentru simplul fapt ca ma imbrac intr-un stil rock(si nu purtam tricouri cu mesaje antisociale sau cu cine stie ce cadavre) de altfel, o prietena de-a mea a fost lovita fara motiv de niste individe in plin centru pentru simplu fapt ca asculta si se imbraca rock.
Ingrid
Ingrid
Voluntar
Voluntar

feminin
Numarul mesajelor : 4
Varsta : 34
Localitate : Piatra Neamt
Ocupatie/Profesie Actuala : eleva
Data de inscriere : 09/03/2008

Sus In jos

Noul proiect de lege privind distribuirea tratamentului ARV Empty Re: Noul proiect de lege privind distribuirea tratamentului ARV

Mesaj  Vizitato Mier Mar 12, 2008 9:45 pm

adevarul e ca lumea respinge tot ceea ce e de diferit de acel tipar prestabilit de majoritate asa ca oricine nu se incadreaza in acel tipar risca sa fie discriminat intr un fel sau altul...pana vom invata ca nu tot ceea ce e diferit e neaparat si negativ mai e cale lunga
Anonymous
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Noul proiect de lege privind distribuirea tratamentului ARV Empty Re: Noul proiect de lege privind distribuirea tratamentului ARV

Mesaj  Ingrid Mier Mar 12, 2008 9:54 pm

cert e ca mereu vor exista reactii adverse cu privire la orice,pentru ca asa suntem structurati biologic...corpul nostru respinge corpuri straine.Cert e ca trebuie sa existe un echilibru,iar reactiile sa nu mai fie atat de dure.Diferente vor fi mereu,dar nu ar trebui ripostat intr-un mod negativ asupra lor.Trebuiesc acceptate si in cazul in care ele reprezinta defecte,trebuiesc corectate.
Ingrid
Ingrid
Voluntar
Voluntar

feminin
Numarul mesajelor : 4
Varsta : 34
Localitate : Piatra Neamt
Ocupatie/Profesie Actuala : eleva
Data de inscriere : 09/03/2008

Sus In jos

Noul proiect de lege privind distribuirea tratamentului ARV Empty Re: Noul proiect de lege privind distribuirea tratamentului ARV

Mesaj  Bianca Lun Mar 17, 2008 5:23 pm

daca teoria ar functiona, nici macar nu s-ar mai pune problema sa discutam daca e firesc sau nu sa te duci la o farmacie de cartier sa iti iei tratamentul ARV.stateam si ma gandeam...sa spunem ca atunci cand am stat internata in spital am fost infectata.pana atunci, ma duceam la farmacie ca orice om sa imi iau cele trebuincioase.in ziua in care ma duc prima data la farmacie si imi iau un tratament ARV, farmacista cum reactioneaza?mai bine zis, are motiv sa isi schimbe reactia obisnuita? nu sunt aceeasi persoana care eram si acum cateva zile, cand nu stia ca sunt infectata?teoria e minunata : oamenii sunt buni, intelegatori, intregi la minte.dar cand vine vorba de practica, ne punem mainile in cap.
Bianca
Bianca
Voluntar
Voluntar

feminin
Numarul mesajelor : 27
Varsta : 33
Localitate : Piatra-Neamt
Citatul preferat : Daca numai pasarile si ingerii au aripi, de ce indragostitii pot zbura?
Ocupatie/Profesie Actuala : eleva
Data de inscriere : 06/03/2008

Sus In jos

Noul proiect de lege privind distribuirea tratamentului ARV Empty Re: Noul proiect de lege privind distribuirea tratamentului ARV

Mesaj  teob Vin Mar 28, 2008 8:23 am

In data de 12 martie Ministrul Sanatatii intr-un comunicat de presa a declarat ca tratamentul ARV se va distribui ca si pana acum(prin sectiile de infectioase din spitale), dar si prin farmaciile cu circuit deschis, la alegerea bolnavilor.Toate acestea la presiunile UNOPA.

teob

masculin
Numarul mesajelor : 2
Varsta : 68
Localitate : Bucuresti
Ocupatie/Profesie Actuala : Liber profesionist
Data de inscriere : 27/03/2008

Sus In jos

Noul proiect de lege privind distribuirea tratamentului ARV Empty Re: Noul proiect de lege privind distribuirea tratamentului ARV

Mesaj  Bogo Vin Mar 28, 2008 11:28 am

teob a scris:In data de 12 martie Ministrul Sanatatii intr-un comunicat de presa a declarat ca tratamentul ARV se va distribui ca si pana acum(prin sectiile de infectioase din spitale), dar si prin farmaciile cu circuit deschis, la alegerea bolnavilor.Toate acestea la presiunile UNOPA.

Multumim teob pentru vestea data. Imi pare rau ca nu a mai avut nimeni timp sa se ocupe de subiectul acesta...important e ca totul revine la "normal" (am pus intre ghilimele pentru ca fiecare sa inteleaga ce vrea prin normal).
Bogo
Bogo
Master Admin
Master Admin

masculin
Numarul mesajelor : 96
Varsta : 38
Localitate : Piatra Neamt/Bucuresti
Ocupatie/Profesie Actuala : Administrator Forum/Liber Profesionist
Data de inscriere : 23/06/2007

http://www.cazacubogdan.blogspot.com

Sus In jos

Noul proiect de lege privind distribuirea tratamentului ARV Empty Re: Noul proiect de lege privind distribuirea tratamentului ARV

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum