-=[ Forumul Asociatiei Romane Anti-SIDA ]=-
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Violenta in scoli...

2 participan?i

In jos

Violenta in scoli... Empty Violenta in scoli...

Mesaj  Bogo Vin Feb 29, 2008 5:23 pm

As dori sa cititi articolul acesta aparut pe site-ul protv-ului aseara, si sa ne spuneti si noua parerea...

link catre articol...

Mad sa nu-ti vina ciupercile la cap cand vezi asa ceva?
Bogo
Bogo
Master Admin
Master Admin

masculin
Numarul mesajelor : 96
Varsta : 38
Localitate : Piatra Neamt/Bucuresti
Ocupatie/Profesie Actuala : Administrator Forum/Liber Profesionist
Data de inscriere : 23/06/2007

http://www.cazacubogdan.blogspot.com

Sus In jos

Violenta in scoli... Empty Re: Violenta in scoli...

Mesaj  Vizitato Dum Mar 02, 2008 8:51 pm

violenta in scoli este intr adevar o problema care ne afecteaza in prezent si asta cred ca se datoreaza cel mai mult proastei educatii pe care multi o primesc si "impresiilor" de superioritate pe care le au unii...si ca sa demonstreze cat sunt ei de tario si ca nimeni nu se pune cu ei (nici macar profesorii)...mie personal mi e mila de asemea personaje..st absolut patetice..incearca sa demonstreze ca valoreaza cv si cum din punct de vedre intelectual nu o reusesc , ce le mai ramana de facut?simplu..aplica legea junglei


aa si referitor la filmulet ma uitam, la ineptii aia din clasa care in loc sa l calmeze p "curajosul" ala il aplaudau incurajandu l sa continue in prostie


Ultima editare efectuata de catre Bogo in Dum Mar 02, 2008 9:02 pm, editata de 2 ori (Motiv : Deea, foloseste functia de "EDIT" al mesajelor tale!...O poti gasi pe acelasi nivel ca si titlul raspunsului tau... (vezi dreapta, langa "quote"))
Anonymous
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Violenta in scoli... Empty Re: Violenta in scoli...

Mesaj  Vizitato Lun Mar 03, 2008 7:07 pm

ce e drept,nici profa nu avea tact.nu era in prima tinerete si poate ca daca ar fi avut ceva mai multe cunostinte psihologice, ar fi reusit sa il calmeze pe badaran.dand si ea cu palma, pumnul, picorul sau geanta, nu rezolva nimic.s-a coborat la nivelul acelui derbedeu.sunt de acord cu deea.mari tampiti acei colegi, care asistau ca la circ.dar asta vine din educatie (sau lipsa ei), personalitate si, pana la un anumit punct, chiar cultura
Anonymous
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Violenta in scoli... Empty Re: Violenta in scoli...

Mesaj  Vizitato Mier Mar 12, 2008 10:02 pm

mai in momentul cand vezi ca vine spre tine ditamai animalul nu prea cred ca stai sa te gandesti la tactici psihologice...tipul respectiv se apropia spre ea din ce in ce mai amenintator asa ca biata femeie a actionat asa cum i a dictat instinctul..nu cred ca daca am fi fost noi in locul ei am fi reactionat extrem de diferit sau poate da?eu una as fi iesit din clasa, as fi chemat directorul , anuntata politia si luate masurile corespunzatoare..dar in situatii de genul asta ne cam pierdem cu firea si reactionam cum ne vine p moment
Anonymous
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Violenta in scoli... Empty Re: Violenta in scoli...

Mesaj  ochisor Mier Mar 12, 2008 10:25 pm

mda...pai...ce sa le ceri unor tembeli? parca tot mai buna era educatia comunista... acum vorbind la modul cel mai serios, pe vremea aceea nu exista "car" sau "mar" la invatatori/profesori, daramite sa mai ridice si mana la ei. Cel care facea asta avea ce sta cu sapa in mana la cules de cartofi (de vazut marile campanii agricole pentru "Patria Mama!").
ochisor
ochisor
Invatacel
Invatacel

masculin
Numarul mesajelor : 18
Varsta : 35
Localitate : Iasi
Citatul preferat : Cateodata cazi, dar daca ai puterea sa te ridici, poti face lucruri inimaginabile...!
Ocupatie/Profesie Actuala : student
Data de inscriere : 21/01/2008

Sus In jos

Violenta in scoli... Empty Re: Violenta in scoli...

Mesaj  Vizitato Mier Mar 12, 2008 10:43 pm

mai ochisor nush c sa zic ..eu nu am prins comunismul dar nici nu mi as dori sa traiesc intr un asemenea regim pt ca la ce stil am eu mi as petrece viata din scoli din corectie pana in puscarii si la un moment dat mi s ar facea disparuta urma pt ca in comunim nu aveai voie sa ti exprimi parerile in mod liber ci trebuia sa fii o copie..eram un popor de copii ieftine a unui prototip esuat..prefer democratia cu partile ei bune si mai putinn bune, iar daca ala era un real fristart nu inseamna ca e sistemul de vina ca e usor sa dai vina p sistem pt toate tampeniile personale, ci e vina lui ca e un mitocan
Anonymous
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Violenta in scoli... Empty Re: Violenta in scoli...

Mesaj  ochisor Mier Mar 12, 2008 10:49 pm

nu am dat vina pe sistem ci doar ziceam ca parca tot cel dinainte de 89' era mai bun. chit ca eram "copii ieftine..."
ochisor
ochisor
Invatacel
Invatacel

masculin
Numarul mesajelor : 18
Varsta : 35
Localitate : Iasi
Citatul preferat : Cateodata cazi, dar daca ai puterea sa te ridici, poti face lucruri inimaginabile...!
Ocupatie/Profesie Actuala : student
Data de inscriere : 21/01/2008

Sus In jos

Violenta in scoli... Empty Re: Violenta in scoli...

Mesaj  Vizitato Mier Mar 12, 2008 10:52 pm

nah fiecare cu parerea lui...nu are acum rost sa intram intr o polemica p tema care regim era mai bun :democratia sau comunismul ..oricum aici parerile st impartite si fiecare are dreptul sa si o exprime p a lui(asta in democratie ca in comunism din pacate asa cv era imposibil)
Anonymous
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Violenta in scoli... Empty Re: Violenta in scoli...

Mesaj  ochisor Mier Mar 12, 2008 10:58 pm

ideea era urmatoarea oricum: profa neadaptata din punct de vedere al pregatirii psiho-pedagocice, a dus la comportamentul execrabil al ei, cat si al elevului de fata...
ochisor
ochisor
Invatacel
Invatacel

masculin
Numarul mesajelor : 18
Varsta : 35
Localitate : Iasi
Citatul preferat : Cateodata cazi, dar daca ai puterea sa te ridici, poti face lucruri inimaginabile...!
Ocupatie/Profesie Actuala : student
Data de inscriere : 21/01/2008

Sus In jos

Violenta in scoli... Empty Re: Violenta in scoli...

Mesaj  Vizitato Mier Mar 12, 2008 11:01 pm

mai nu stiu c pregatire psiho-pedagogica avea sau nu avea ea cert era ca vedea ditamai omul ca vine spre ea cu tot felul de miscari a la bruce lee si s a speriat ..in niciun caz nu a procedat in mod corect si atitudinea ei nu a fost cea corespunzatoare unui cadru didactic dar ii putem acorda circumstante atenuante avand in vedere situatia si comportanmentul acelui "om"
Anonymous
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Violenta in scoli... Empty Re: Violenta in scoli...

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum